Okul Öncesi Etkinlik Planı | Okul Malzemelerim

0
1176

Okul Öncesi Etkinlik Planı | Okul Malzemelerim

Etkinlik Türü: Türkçe, sanat (Bütünleştirilmiş büyük grup, büyük grup bireysel etkinlik)

Yaş Grubu     : 5 + yaş

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

Bilişsel Gelişim

Kazanım 1  : Nesne/durum/ olaya dikkatini verir.

Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

Kazanım 5  : Nesne ya da varlıkları gözlemler

Göstergeleri: Nesne/varlığın adını ve kullanım amaçlarını söyler.

Dil Gelişimi

Kazanım 7  : Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar.

Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.

Kazanım 8  : Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.

Göstergeleri: Dinledikleri7izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.

Motor Gelişim

Kazanım 4  : Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.

Göstergeleri: Malzemeleri keser, yapıştırır. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Kalemi doğru tutar.

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen okulda bulunan malzemelerden birer tane alarak çocukları yanına çağırır. Çocuklar daha önce birbirinizle tanıştınız. Şimdi de  okulda kullanacağınız malzemeler sizinle tanışmak istiyorlar der.  Sırayla malzemeleri çıkarır ve konuşturur.

İlk önce renkli pastel boya söz alır.

-Merhaba arkadaşlar. Benim adım pastel boya. Yumuşak ve kullanışlıyım. Her rengim bulunur. Çocuklar benimle resim yapmayı çok severler. Çünkü kalın olduğum için beni rahat tutarlar. Hepinize bol resimli, bol renkli, bol eğlenceli günler dilerim.

Beyaz kağıt

-Merhabaaaaa. Ben bir kağıdım. Okul bensiz olmaz. Ben olmadan ne resim yapılamaz, ne de yazı yazılamaz. Güzel resim yapsınlar diye çocuklara büyük boylarımdan verin lütfen. Yalnız sizden ricam karalayıp beni çöpe atmayın. Atılacaksam eğer beni geri dönüşüm kutusuna atın. Kağıt fabrikasına gidip tekrar size kağıt olarak geri döneyim. Tekrar görüşmek üzere. Teşekkür ederim….

Kurşun kalem

-Merhaba çocuklarrrr…. Ben kurşun kalem. Önce uzun boyluyum. Çocuklar yazı yazdıkça ucum biter, kalemtraşla açılır kısalırım. Beni güzel kullanırsanız eğer size uzun bir süre arkadaşlık ederim.

Silgi

-Merhaba  benim adım silgi. Ben yanlışları silmek için varım. Çok yumuşağım ve kırılganım. Lütfen beni dikkatli kullanın. İncitmeyin, kırmayın. Karnımı kalemle delmeyin. Çok üzülürüm, kırılırım. Beni güzel kullanırsanız hep yanınızda olurum. Ben olmazsam yanlışlarınızı kim düzeltir sonra?

Kuru boya

Merhaba arkadaşlarrrrr…Ben kuru boya. Okul öncesinde zaman zaman bana da ihtiyaç duyulur. Çeşitli renklerimle çizgiler, resimler hep benimle yapılır. Çocuklar rahat tutabilsinler diye kalın olanları tercih ederseniz daha iyi olur. Yalnız beni kullanırken fazla bastırmayın, atmayın, bana nazik davranın. Yoksa içimdeki renkli kurşun boyam kırılır. Açıldıkça kırılırım. Sonra çok üzülürüm. İşim bitince tekrar beni kutuma koyun. Görüşmek üzere hoşça kalınnn…

Sulu boya

-Merhabaaaa benim adım sulu boya. Adımdan da anlaşılacağı gibi su ile kullanılırım. Suyu iyi ayarlamazsanız hem güzel resim yapamam hem boşa akıp gider, çabuk biterim. En iyi arkadaşım fırçadır benim. Ara sıra parmağınızı ıslatarak da kullanabilirsiniz beni. Renkleri birbirine karıştırarak yeni renkler elde edebilirsiniz.

Kitap

-En güzel masallar, öyküler, bilgiler, resimler bendedir. Herkesin en iyi arkadaşı benim. Birlikte her gün başka bir yolculuğa çıkarız. Beni iyi korursanız sizi hiç terk etmem.

Makas

-Benimle iyi arkadaş olmanız için önce beni doğru tutmanız gerekir. Ucu küt olanları tercih ediniz. Beni başka amaçlarla kullanmayınız. El işi  ve diğer kağıtlarla yapılan etkinliklerde hep birlikte olacağız.

Yapıştırıcı

-Bensiz etkinlik olmaz. Kağıtlar sonra yapışmazzzzz…. J

Öğretmen malzemelerle ilgili yaptığı bu açıklamalardan sonra bilmeceler sorar.

Kağıt üzerinde dans eder,            Yaz derim yazar, çiz derim çizer,

Silgi hatalarını siler. (Kalem)       Resim yapmayı ne de çok sever. ( Kalem)

Ben yazarım, o siler (Silgi)

Cevaplar alınır. Bilemezlerse ip uçları verilir. Yine bilemezlerse doğru cevaplar söylenir.Ardından çocuklara şimdi hangi malzemeleri kullanarak çalışmak istersiniz diye sorar. Çocukların istekleri doğrultusunda serbest çalışmalar verilir. Çalışma bitince herkesin yaptığı serbest çalışma sergilenir. Malzemeler toplanır, yerlerine konur.

Çocuklara çalışma sayfaları dağıtılır. Yelda’nın okul malzemelerine bakalım. Okulda kullandığımız malzemelerin isimlerini söyleyelim. Yelda’nın çantasının içine bir okul malzemesi de biz çizelim. Boyanmamış okul malzemelerini istediğimiz renklerle boyayalım yönergesi verilir.

Malzemeler : Kağıt, kalem, pastel boyalar, kuru boyalar, makas, yapıştırıcı, silgi vb…

Sözcükler    :

Kavramlar  :

Aile katılımı: Çocuklarınıza evde de bol bol malzeme vererek resim, kesme, yapıştırma vb. çalışmalar yapmasına fırsat veriniz.

Değerlendirme:

-Malzemelerimizi dikkatli ve güzel kullanmazsak ne olur?

-Sizin de evde bu malzemelerden var mı?

-En çok hangi malzemelerle çalışmayı seviyorsunuz?

-……………………………………………….

-……………………………………………….

 

Uyarlama: