Okul Öncesi Etkinlik Planı | Çirkin Ördek Yavrusu

0
1306
Okul Öncesi Etkinlik Planı | Çirkin Ördek Yavrusu
Okul Öncesi Etkinlik Planı | Çirkin Ördek Yavrusu

Okul Öncesi Etkinlik Planı | Çirkin Ördek Yavrusu

Etkinlik Türü: Sanat, müzik, Türkçe (Bütünleştirilmiş büyük grup, büyük grup bireysel etkinlik)

Yaş Grubu:……

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

Bilişsel Gelişim

Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
Göstergeleri: Nesne/durum/ olayla ilgili tahminini söyler.
Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.

Dil Gelişimi

Kazanım 2. Sesini uygun kullanır.
Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.
Kazanım 6. Sözcük dağarcığını geliştirir.
Göstergeleri: Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Kazanım 4. Bir olay veya durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar.
Göstergeleri: Başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.

Motor Gelişim

Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri: Malzemeleri keser, yapıştırır.

ÖĞRENME SÜRECİ

Masalara oturulur. Öğretmen daha önceden çizdiği ördek kalıplarını, makasları, yapıştırıcıları çocuklara dağıtır. Hep birlikte keserler, yapıştırırlar. Gaga, göz, kanat ilavesi yapılır. Parmakları geçirmek için öğretmen delikler açar. Malzemeler toplanıp kaldırıldıktan sonra çocuklar hazırladıkları parmak kuklalarını parmaklarına geçirirler. Öğretmen de kendi kuklasını parmaklarına geçirir.

Okul Öncesi Küçük Ördek Şarkısı

Öğretmen  “Küçük Ördek” şarkısını söyler.

Bak şu küçük ördek ne hoş yüzüyor (2)
Yüzüp giderken dalıp çıkıyor (2)
Beyaz tüylerinden inciler akıyor (2)
Vak vaka vak vak vak
Vik vike vik vik vik
Gagası uzun kuyruğu kısa (2)
Tüyleri parlak yürüyüş paytak (2)
Vak vaka vak vak vak (2)
Vik vike vik vik vik (2)

Çocukların ilgisini şarkıya çeker ve tek tek çocukların başına dokunarak bir küçük ördek, iki küçük ördek diyerek hem çocukları sayar hem de bir düzen içerisinde oturtur. Şarkıyı hep birlikte kuklalarını oynatarak söylerler. Ardından “Çirkin Ördek Yavrusu” masalını anlatır. (Okur)

Çirkin Ördek Yavrusu Masalı

Çalıların içinde bir ördek kuluçkaya oturmuş yumurtalarını bekliyormuş. Uzun süredir tek başına oturmaktan sıkıldığı için yumurtaları çatlar çatlamaz sevinçle vaklayarak üzerlerinden kalkmış.

“Artık çiftliğe dönüp oradakilere yeni ailemi gösterebilirim!” diye düşünmüş. Hepsi tam mı diye, cik cik öten yavrularını saymaya başlamış.

“Yo, olamaz!” demiş yumurtalardan birinin henüz çatlamamış olduğunu görünce. O sırada oradan geçen bir ördek, “Yuvanda hâlâ çatlamamış iri bir yumurta var,” demiş. “Bahse girerim bir hindi yumurtasıdır.”

“Hindi yumurtasıymış, höh! O benim yumurtam,” demiş anne ördek ters ters. İç çekerek yumurtanın üstüne oturmuş. Bu son yumurta da çatlayınca içinden iri, çirkin bir ördek yavrusu çıkmış. Anne ördek bu yavruyu görünce onun çirkinliğinden biraz utanç duymuş.

“Neyse ki diğer yavrularım güzel,” diye düşünmüş ve artık daha fazla vakit kaybetmeden çiftliğe gitmek istediği için yavrularını peşine takarak suya girmiş.

“Çirkin olanı hiç olmazsa iyi yüzüyor,” demiş anne ördek kendi kendine. “Öyleyse hindi olamaz. Çünkü hindiler yüzemez. Belki büyüdükçe güzelleşir. Belki bir süre sonra da büyümesi durur.” Ne yazık ki tam tersi olmuş. Çirkin Ördek giderek daha da büyümüş ve diğer ördeklerden daha da farklılaşmış. Çevresindeki hayvanlar onu hiç rahat bırakmıyor, onunla hep ‘Çirkin Ördek’ diyerek alay ediyormuş. Kardeşleri bile vak vak edip başının etini yiyor, “Seni bir kedi kapsa da senden kurtulsak,” diyorlarmış. Tavuklar onu kovalıyor, onlara yem veren kız da ayağıyla onu ittirerek yemlerin yanından uzaklaştırıyormuş.

Çirkin Ördek bütün bunlara daha fazla dayanamamış. Çitlerin üzerinden uçarak atlamış ve çiftliği iyice geride bırakıp yaban ördeklerinin yaşadığı yere gelene kadar hiç durmadan yürümüş. Fakat yaban ördekleri de onun çirkin olduğunu düşünmüşler ve onunla dostluk kurmak istememişler. Çirkin Ördek yapayalnız ortada kalmış. Ağaç dallarıyla çitlerdeki küçük kuşlar bile onu görünce kaçışıyorlarmış. “Çirkin olduğum için kaçıyorlar,” demiş kendi kendine. Tek başına oradan oraya dolaşmış durmuş. Bir ara, iki yaban kazıyla dost olmuş, fakat onlar da avcıları görünce uçup gitmişler. Bir seferinde de yaşlı bir kadın onu tutup evine götürmüş, ama kadının kedisiyle tavuğu, “Hem suyu seven, hem de yumurtlamayan kuş mu olur?” diyerek onunla alay edince dayanamayıp oradan da kaçmış. Sonra mevsim değişmiş. Ağaç yaprakları sararıp solmaya başlamış. Bir akşam üzeri, güneş batarken bembeyaz tüylü, büyük ve güzel kuşlardan oluşan bir kuş sürüsü Çirkin Ördek’in tam önünden, çalıların arasından havalanmış. Uçarken dalgalanıyormuş gibi hareket eden çok zarif, uzun boyunlu kuşlarmış bunlar.

“Bekleyin beni!” diye seslenmiş Çirkin Ördek, ama kuşlar kocaman kanatlarını açar açmaz gökyüzünün derinliklerinde kaybolmuşlar. Çirkin Ördek sevincinden suyun içinde bir fırıldak gibi dönmeye başlamış, sonra hızını alamayıp suyun dibine dalıp çıkmış. Boğazından çıkan garip sesler onu bile korkutmuş. O beyaz tüylü kuşları bir türlü aklından çıkaramıyormuş. Ne cins kuşlarsa onlar, onları çok sevmiş. Kış pek uzun ve sert geçmiş. Çirkin Ördek birkaç kez ölümden dönmüş. Bir seferinde buzun üstünde az kalsın donuyormuş. Neyse ki oradan geçmekte olan bir çiftçi onu görmüş de kurtarmış. Sonunda kış bitmiş bahar gelmiş ve Çirkin Ördek uçabildiğini keşfetmiş, öyle suyun üstünde değil çok daha yüksekte, gökyüzünde.

Bir gün kanatlarının gücünü denerken aşağıda, bir derede daha önce gördüğü o beyaz tüylü kuşlardan birçoğunun yüzdüğünü görmüş. Bir an bile düşünmeden, “Aşağı iniyorum,” diye kararını vermiş. “Çirkin de olsam onların yanlarına gideceğim.” Böylece dereye, suyun üzerine inmiş. Kıyıda iki çocuk beyaz kuşlara ekmek kırıntısı atıyormuş. Çirkin Ördek’i görünce hemen annelerine, “Anne bak!” demişler. “Bir kuğu daha var orada! Bu kuğu diğerlerinden daha güzel hem de!”

Çirkin Ördek çocukların ne demek istediğini anlamamış. Beyaz kuşlar arkalarına dönüp ona bakınca utancından boynunu bükmüş. “İsterseniz siz de Çirkin Ördek diye alay edin. Umurumda değil artık!” demiş içinden. Sonra, başını kaldırırken suda ilk kez kendini görmüş. Upuzun bir boynu, bembeyaz, harika tüyleri varmış.

“Merhaba!” demişler diğer kuğular. “Hoş geldin.” Sonra hepsi suyun üstünde ona doğru süzülmüşler. Hiçbiri çiftlikteki kuşlar gibi ona alay ederek bakmıyorlarmış. Boyunlarını zarifçe eğerek, “Ne kadar güzelsin,” diyorlarmış sanki. Çirkin Ördek, “Demek ben Çirkin Ördek değilmişim. Bir kuğuymuşum!” diyerek sevinçle çırpmaya başlamış kanatlarını. Bu masalımız da burada bitti..

Öğretmen masalı anlattıktan sonra çocuklara masalla ilgili sorular sorar.

Yumurtalardan kaç tanesi çatlamamış?

En son çatlayan yumurtadan nasıl bir yavru çıkmış?

Anne ördek bu yavruya karşı nasıl hissetmiş?

Çevrelerindeki diğer hayvanlar ona ne diyorlarmış?

Çirkin ördek yavrusu bu durum karşısında ne yapmış?

Çirkin ördek yavrusu kuğu olduğunu nasıl anlamış?

Masalın sonu nasıl bitmiş?

Alınan cevaplardan sonra küçük ördek şarkısı tekrar söylenir ve kuklalarıyla oynamaları için çocuklara fırsat tanınır.

Materyaller: Sarı kartonlar, makas, yapıştırıcı, vb…

Sözcükler: Kuluçka

Kavramlar: …………..

Aile Katılımı: ……………….

Değerlendirme:

Parmak kuklası yapmak, onunla oynamak ve oynatmak hoşunuza gitti mi?

Siz olsaydınız ne yapardınız?

………………………………………………..

………………………………………………..

Uyarlama:

Nazire TORUNOĞLU

Sitemizdeki planların her hakkı saklı olup, izinsiz kitap haline getirilemez. 

Diğer etkinliklerimiz için ETKİNLİKLER sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okulda veya evinizde çocuklarla birlikte yaptığınız etkinlikleri sayfamızda yayınlanması için gönderebilirsiniz. Etkinlikler internet sitemiz, facebook, instagram, pinterest ve youtube kanalımızda kaynak gösterilerek paylaşılacaktır.