Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir?

0
634

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir?

Zeka Gelişimi

Çocukların zeka gelişiminin yaklaşık olarak %70’lik bir kısmı 7 yaşına kadar geçen süreçte tamamlanır. Pek çok uzman eğitimci çocuk gelişiminde kişinin bütün hayatını etkileyecek adımların ilk 7 yıl içerisinde atıldığını ifade etmektedir.

Sosyalleşme

Çocuklar arkadaş edinme ya da topluluk içerisinde hareket edebilme yetkinliğini 3 ile 6 yaş arasında kazanmaktadır. Çocukların aile dışına çıkması, kendi yaşıtlarından oluşan bir gruba dahil olması ve ilişkiler kurması çok önemlidir. Öğrenme çağında sosyalleşme yeteneği kazanan çocuklar farklı kültürlerden gelen yaşıtları ile iletişim kurmayı ve anlaşmayı bu yaşlarda öğrenirler.

Küçük Yaşta Edinilen Alışkanlıklar

Alışkanlıklar ne kadar küçük yaşlarda öğrenilirse o kadar kalıcı olur. Çocuklar olumlu ya da olumsuz ayrımını 4-6 yaş arasında öğrenmeye başlarlar. Öğrenmenin en yoğun olduğu, çocuk gelişiminin en hızlı olduğu dönemlerde çocuğu doğru bir şekilde yönlendirmek çok önemlidir. Nesneleri, insanları kısacası etrafında olan her varlığı daha iyi tanımaya başlayan çocuklar bu dönemde çevresinde bulunan kişilerin alışkanlıklarında da etkilenmektedirler. En temel beceri ve alışkanlıklar okul öncesi eğitim ile doğru bir şekilde yönlendirilebilir.

Doğru Yönlendirmenin Önemi

Eğitim ailede başlar okulda devam eder. Ailenin desteğinin çocuğa yetmeyeceği durumlar muhakkak olacaktır. Okul öncesi eğitim üzerine eğitim almış kişilerin çocukların öğrenmeye en açık oldukları dönemde onları yönlendirmeleri önemlidir. Çocuklar doğruya ya da yanlışa kolayca yönlendirilebilecekleri gibi doğru olana yanlış bir şekilde yönlendirilebilirler. Profesyonel anlamda destek almak bu hassas dönemde oldukça önemlidir.

Sorumluluk Alma

Çocukların sorumluluk duygusunun gelişmesi tüm hayatlarını etkiler. Sorumluluk duygusuna sahip olan ve sorumluluk almanın önemini kavrayan çocuklar hayatları boyunca her ihtiyaç duydukları anda kendilerine güvenli bir şekilde hareket edebilirler. Okul öncesi eğitim materyalleri ve hizmetleri ile çocukların düzenli uğraşlar edinmesi ve sorumluluk almayı öğrenmesi sağlanmalıdır.

İletişim Becerileri Kazanma

Sosyalleşme iletişim becerisi kazanmak için çok önemlidir. Çocuğunuz ile gün içerisinde konuşuyor olmanız ona yeterli iletişim becerisi kazandırmaz. Çocukların yaşlarına göre özel olarak hazırlanmış eğitim materyalleri ile ilgilenmelerini ve yaşıtları ile sosyalleşmesini sağlamak iletişim becerisi kazanmaları için önemlidir.

Güven Duygusu Kazanma

Başarmak ve öğrenmek çocukların güven duygusunu kazanmasını sağlar. Sosyalleşen, farklı kişiler ile iletişim kuran, aile dışında farklı bir otorite tanıyan çocuk kurduğu her başarılı iletişimde kendisine daha çok güvenecektir. Okul öncesi eğitim için hazırlanan kitaplarda bulunan çalışmaları başarı ile gerçekleştiren çocuklar kendilerine daha güvenli hareket ederler.

İş Bölümü ve Paylaşım Yapmayı Öğrenme

Okul öncesi eğitimde sosyalleşmenin önemi çocukların bütün hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları iş bölümü veya paylaşım yapma, anlayış gösterme, objektif olma, kendi haklarını koruma ve başkalarının haklarına saygı gösterme gibi temel davranışları okul öncesi eğitim sayesinde kazanırlar.

Saygı ve Sevgi Duygusu Kazanma

Çocuklar dünya üzerindeki en saf sevgiyi kalplerinde barındıran insanlar olsa da bu sevginin aile ve aile çevresinde sınırlı kalmaması gerekir. Aile ile sınırlı kalan sevgi ve saygı duygusu çocukların ilerde kuracakları sosyal ilişkilerde sorun yaşamalarına neden olur. Aile dışında tanıdığı insanları olumlu veya olumsuz değerlendirmesi, sevgi ve saygı duyması gibi duyguların gelişmesi için okul öncesi eğitim ile sosyalleşme sağlanmalıdır.

Eğitim Hayatına Hazırlanma

Eğitim hayatı oldukça zorlu ve uzun bir süreç. Aile içerisinde oyuncakları ile zaman geçiren bir çocuğun bir anda ilköğretime başlaması çocuğun bocalamasına neden olacaktır. İnsanların eğitim hayatını doğumdan itibaren bir başlayan ve ömür boyu devam eden bir süreç olarak görmek ve her yaşa uygun okul öncesi eğitim materyalleri ile çocukları ilköğretim ve sonrasında devam edecek eğitim hayatlarına hazırlamak gerekmektedir.