Kardeş Rekabeti Yerine Kardeş Dayanışması!

0
335

Şu anda 5 yaşında olan ortanca çocuğumun, mahallenin parkındaki en yüksek tırmanma direğine ilk kez tırmanmayı başardığı için direğin en tepesinde yüzüne yayılan geniş ve gururlu gülümsemeyi izliyorum. Bundan sadece bir yıl önce büyük ağabeyi aynı şeyi yaptığında özlemle onun bunu nasıl yaptığına bakıyordu. O yaz, tekrar aşağı kaymadan önce sadece yarısına kadar yalpalayarak tırmanabiliyordu. Karamsardı ve tepeye asla ulaşamayacağını kabullenmiş gibiydi.

Şimdi ise onun çok altında, 3 yaşındaki kardeşi yukarıya doğru bakıyor. Yüzünde aynı takdir ifadesi var. En küçük kardeş tırmanıyor, yüzünde bir kararlılık ifadesi, kollarıyla kendini çekiyor, bacaklarıyla kendini itiyor, direğin neredeyse yarısına kadar geliyor, sonra başarısından memnun bir şekilde (ya da biraz korkmuş bir şekilde) ağabeylerinin tezahüratları eşliğinde aşağı doğru kayıyor. Ancak yerini bilmesi gerektiğini hatırlatmak için ortanca ağabeyi ona şöyle diyor: “Üzgünüm, tepeye ulaşamadıkça tırmanma kulübüne giremezsin.”

Kardeşler arasındaki bu tür rekabetlerin değerli olduğunu düşünen bir tarafım var. Bu, onları elinden gelenin en iyisini yapmaya, daha çok denemeye, daha iyi olmaya, ilerlemeye ve bir şeylere ulaşmaya zorluyor. Ama bir başka tarafım yetersizliğin kalp kırıklığını da hissediyor. Küçük bir kardeşi daha büyük bir kardeşle kıyaslamak ve kuralların ve becerilerinin aynı olmasını beklemek hiç de adil bir şey değil. Eşim çocuklara şöyle bir uzlaşma önerdi: En küçük kardeş “tırmanma kulübünün küçük üyesi” olabilir. Çocukların üçü de bundan mutlu olmuş gibiydi ve aralarında yeni bir rekabet başlayana kadar oynamaya, koşmaya ve tırmanmaya devam ettiler. Bazen merak ediyorum; acaba küçük çocuklar arasındaki rekabet sağlıklı bir şey mi yoksa yıkıcı bir şey mi?

“Yarışma Yok” kitabının yazarı Alfie Kohn’a göre toplumumuz rekabetin karakteri güçlendirdiği ve mükemmelliğe sebep olduğu fikrine kendini kaptırmış durumda. Ancak aksine, rekabetin, cömertliği yok etmek ve başkalarına daha az empati göstermek gibi oldukça negatif sonuçları olabiliyor. Rekabetin ana fikri, en basit haliyle şudur: Bir insan, ancak diğerleri başarısız olursa başarılı olabilir. Bir aile ortamında bu tür bir tutuma yer yoktur. Bir aile ancak dayanışma, işbirliği ve karşılıklı destek varsa en iyi şekilde var olabilir.

Her ne kadar kardeşler arasında bir dereceye kadar rekabetin doğal olduğuna inanıyor olsam da, kardeşler arasındaki yüksek rekabet fark edilir ve bununla erken yaşlarda baş edilirse, aileler daha mutlu oluyorlar. Çünkü bu, çocukların ileriki yıllardaki fiziksel ve ruhsal sağlıklarını bile etkiliyor.

Araştırmacı Mark Feinberg, kardeşler arasındaki işbirliği ve dayanışmanın önemini şöyle anlatıyor: “Pozitif kardeş ilişkileri her tür pozitif gelişimle bağlantılı. Buna akran ve romantik ilişki kalitesi, akademik gelişim, başarı ve pozitif fiziksel ve ruhsal sağlık da dahil.” İşbirliği, çocuklarımız arasında gözlemleyebileceğimiz eğlenceli bir şey olmaktan çok daha öte bir şey. İşbirliği, onların etkili bir şekilde iletişim kurmalarını, birbirlerine güvenmelerini ve kendilerinden farklı olanları kabullenmelerini sağlıyor.

İşte kardeşler arasında dayanışmaya ve işbirliğine daha açık, daha uyumlu ortamlar yaratmak için birkaç öneri:

  • Kardeşleri kıyaslamaktan ve etiketlemekten kaçının. “Kardeşin sessizce oturuyor, sen niye oturamıyorsun?” ya da “Sen en hızlı/en iyi/en güçlü/en akıllı olansın” gibi söylemlerden uzak durun. Çocuklarınız farklı becerileri olan farklı insanlardır. Özellikle de farklı yaşlardaysalar. Onları birbirleriyle kıyaslamak rekabet ve kıskançlık atmosferi yaratır, işbirliği ve dayanışma atmosferi değil. Ayrıca her bir çocuğu “sanatçı olan” ya da “atletik olan” gibi etiketlemekten kaçınmak da önemli. Çünkü bu, ailenin her bireyinin bir şeyde en iyi olması gerektiği mesajını verir. Eğer her kardeş bir ilgi alanını “kendisininki” gibi algılamaya başlarsa, çocukları etiketlemek daha fazla çatışmaya sebep olabilir. Özellikle de diğer kardeş bu ilgi alanına zorla girmek isterse. “Sen ailenin sanatçısısın” demek yerine, “Sanat sana çok keyif veriyor. Ben de bu kadar keyif almanı görmekten mutluluk duyuyorum” demeyi deneyin.
  • Dayanışmaya yönelik davranışları övün ve dayanışmanın ne anlama geldiğini anlatın. Eğer dayanışmaya ve iyilik yapmaya değer veriyorsanız, fikrinizi söyleyin. Çocuklarınızın güzel bir şekilde oynadığı anı yakalayın ve birbirlerine isteyerek yardım etmelerini övün.
  • Kardeşlere aynı takımda olduklarını hatırlatın. Birbirlerinin arkasından konuşmalarına karşı hoşgörü göstermeyin. Eğer kardeşlerden biri diğeri hakkında kötü sözler söylüyorsa, ona nazik bir şekilde kardeşiyle aynı takımda olduğunu hatırlatın. Bir hayat boyu birlikte olacaklarını ve aileden birine yardım etmenin ve destek vermenin önemli olduğunu nazik bir dille anlatın. Birbirlerini desteklediklerinde kardeşleri övün. Bu davranışı modellemek için siz de eşinize benzer davranışlarla yaklaşın. (Örneğin aileyle ilgili bir kararından dolayı ona destek olun.)
  • Ailece işbirliğine dayalı oyunlar oynayın. Çocuklarımız bizden çok şey öğrenirler. İşbirliğine dayalı oyunlar oynayarak çocuklarımıza hem dayanışmanın iyi bir örneğini göstermiş oluruz, hem de birlikte eğlenerek güzel zaman geçirmiş oluruz. Bu oyunlardan biri Battaniyedeki Top. Ailenin her bir üyesi bir battaniyenin bir ucuna geçer. Battaniyenin ortasına bir top yerleştirilir. Sonra topu havaya fırlatıp tekrar battaniyeyle tutmaya çalışırlar. Bir diğer oyun ise Ayağa Kalk. Bir kişiyle sırt sırta ve dirsek dirseğe oturun. Sonra ayağa kalkmaya çalışın. Ardından bunu üç, dört kişiyle ya da ailenizde kaç kişi varsa birlikte deneyin. Buna benzeyen sayısız oyun oynayabilirsiniz.
  • Birlikte oyun oynamayı bir ayrıcalık haline getirin. Eğer kardeşler sürekli birbirlerine giriyorlarsa, onları ayırın. Tercihen ayrı odalara. Kardeşlere, birlikte oyun oynayabileceği bir kardeşin olmasının bir ayrıcalık olduğunu anlatın. Yeterince süre geçerse, can sıkıntısı baş gösterecektir. Dikkatli bir şekilde kardeşleri tekrar bir araya getirin, gerekirse aynı şeyi tekrar yapın.

 

Kaynak: http://www.washingtonpost.com/news/parenting/wp/2015/07/19/5-ways-to-increase-cooperation-decrease-competition-among-siblings/