Hiperaktif Çocuklara Nasıl Yaklaşmalı?

0
725

Hiperaktif Çocuklara Nasıl Yaklaşmalı?

Programlı Olun

Çocukların belirli bir düzeni olmasına özen gösterin. Yetişkinler bile belirli bir düzen içerisinde yaşadıklarında daha verimli ve mutlu insanlar haline gelirlerken bu durum çocuklar için çok daha yapıcı ve verimlidir. Nasılsa çocuk olduğu ve hayati bir işi olmadığı için çocuğunuzun programını sürekli kendinize uygun hale getirmek için değiştirerek çocuğunuzun dikkatini daha çok dağıtmayın. Uyku, yemek, çalışma, oyun, banyo saatlerini belirleyin, her zaman aynı gün ve saatte olmasına özen gösterin.

Sadece Olumsuzlukları Görmeyin

Günlük hayat içerisinde çocukların yaptığı olumlu davranışlar genellikle gözden kaçar. Çocuğunuzun bir bardağı kırdığından mutlaka haberdar olursunuz ama bardağı boşaldıktan sonra mutfağa götürdüğünden haberiniz olmayabilir. Özellikle hiperaktif çocuklar sürekli olumsuz geri dönüşler alırlar. Çocukları gözlemlemek ve olumlu davranışlarını fark ederek desteklemek olumlu davranışların artmasını sağlar.

Açık Olun

Çocuklara karşı açık olmak çok önemlidir. Yetişkinler günlük koşturmacanın içerisinde imalarla ya da daha karmaşık cümleler ile iletişim kurarlar ve alışkanlık yüzünden çocuklarıyla da benzer bir iletişim kurmayı deneyebilirler. Çocuklarınıza daha net cümleler kurmalı ve sizi anladıklarından emin olduktan sonra beklentiye girmeniz en doğrusu olacaktır.

Fiziksel Cezalardan Kaçının

Yetişkinler çocukların ısrarla devam eden davranışları karşısında kolayca sinirlenebilirler. Özellikle hiperaktif çocukların davranışlarını doğru bir şekilde karşılayabilmek yetişkinler için oldukça zordur. Ne olursa olsun çocukların olumsuz davranışları karşısında fiziksel cezalara ya da dayağa başvurmamak gerekir. Hiperaktif çocuklar için etkili olacak disiplin yöntemleri gerçekten uzun vadede sonuç almanızı sağlar.

Tepki Vermeyin

Fiziksel ceza vermemek ve disiplin teknikleri uygulamak etkili bir yöntem olsa da bazı durumlarda yetişkinlerin kendilerini durumdan tamamen soyutlanmayı öğrenmesi gerekir. Çocuğun artan fiziksel davranışlarından rahatsız olduğunuzda arkanızı dönüp tepki vermemek özellikle ilgi çekmek isteyen çocukların geliştirdikleri bu yöntemi bırakmalarını sağlar.

Dikkatinin Dağılmasına İzin Vermeyin

Hiperaktif çocuklar diğer çocuklara göre daha çok odaklanma problemi çekerler. Bu yüzden çocuğunuzla aktivite planlarken uyaranların çok fazla olmadığı alanlarda plan yapmanız daha verimli zaman geçirmenizi sağlar. AVM, lunapark gibi yerlere çocuğunuzla gitmek istediğiniz de hafta içi daha sakin zamanlarda gitmeyi tercih edin.

Teknoloji ile Sakinleştirmeyin

Hiperaktivitenin erken fark edilmemesinin en önemli nedenlerinden birisi de ebeveynlerin çocuklarını teknolojik cihazlar ile sakinleştirmeleridir. Çocukların uzun süre bilgisayar, telefon ya da tablet başında zaman geçirebiliyor olmaları hiperaktivitenin önüne çekilen bir perdedir. Çocukların dikkatlerin dağılmasındaki en önemli etken dış etkiler ve uyaranlardır. Bilgisayar ve türevi cihazlarda oynanan oyunlar çocukların bu uyaranlar ile iletişimini kestiği için yanlış bir algı yaratabilir. Ne olursa olsun çocukları teknoloji ile uyutmayın.

Net Olun

Çocukların sizi anlaması için onlara zaman verin ve çözüm üretin. Sözlü olarak kendinizi net ifade etmeniz yetmiyorsa çeşitli materyallerden destek alın. Yazmak, resim çizmek, oyuncaklardan destek almak ya da anlatmak istediklerinizi oyunlar aracılığı ile anlatmak çocuğunuzun iletişim gücünün yükselmesini sağlar.

Ödül Verin

Çocuklarınızla iletişim kurmaktan kaçınmayın. Güzel sözler ve hareketler ile çocuğunuzu olumlu hareketler için motive edin. Ceza kadar ödül olan bir eğitim yönteminde başarılı sonuçlar elde etmek daha kolay olacaktır.

Sakinleşmesine İzin Verin

Çocuklar zaman zaman agresif tepkiler verebilirler. Isırmak, tekme atmak, kırıp dökmek çocukların tepki verme yöntemleri arasına girebilir. Bu tür davranışlar söz konusu olduğunda çocuğunuzu sakinleşene kadar yalnız bırakmalı ve sakinleştiğinde konuşarak hatalarını göstermelisiniz. Agresif olan bir çocuğa fiziksel ceza vermek daha agresif olmasına ve bir sonraki tepkisinde şiddetini arttırmasına neden olabilirken iletişim kurmak ve sakin davranmak olumlu sonuçlar verir.