Etkinlik Planı | TABAĞIN ÜZERİNE YAPIŞAN MİKROPLAR

0
64

TABAĞIN ÜZERİNE YAPIŞAN MİKROPLAR

Etkinlik Çeşidi   :  Türkçe-Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu (Ay) :  

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ 

Dil Gelişimi

Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır.

Göstergeleri:  Konuşma sırasında göz teması kurar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.  Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır.

Kazanım 7. Dinlediklerinin/ izlediklerinin anlamını kavrar.

Göstergeleri:  Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini/ izlediklerini açıklar. Dinledikleri/ izledikleri hakkında yorum yapar.

Kazanım 8. Dinlediklerini/ izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.

Göstergeleri:  Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/ izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. Dinlediklerini/ izlediklerini başkalarına anlatır. Dinlediklerini/ izlediklerini müzik gibi çeşitli yollarla sergiler.

Özbakım Becerileri

Kazanım 4. Yeterli ve dengeli beslenir.

Göstergeleri:  Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/ içer. Öğün zamanlarında yemek yemeye çaba gösterir. Sağlığı olumsuz etkileyen yiyecekleri ve içecekleri yemekten/ içmekten kaçınır.

Kazanım 8. Sağlığı ile ilgili önlemler alır.

Göstergeleri:  Sağlığını korumak için yapması gerekenleri söyler. Sağlığına dikkat etmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları açıklar. Sağlığını korumak için gerekenleri yapar.

ÖĞRENME SÜRECİ

Güne başlama zamanında beyaz kâğıt tabağa vazelin sürülüp pencerenin önüne bırakılır. Çocuklarla sağlıklı olmak için neler yapmak gerektiği ile ilgili sohbet edilir. Sağlığı korumak için yapılması gerekenlere ait resimler gösterilerek konuşulur. Pencere önüne bırakılan tabak alınarak gözlemlenir. Tabak üzerindeki kirler hakkında konuşulur. Mikroplardan korunmak için temiz olmanın önemi vurgulanır. Sağlıklı olmak için yenilmesi gereken yiyecekler ile ilgili sohbet edilir. “Temiz çocuk ol” adlı şarkı hep birlikte söylenir.

TEMİZ ÇOCUK OL

Temiz çocuk ol, Sağlıklı yaşa

Yemekten önce elini yıka

Temiz çocuk ol

Yemekten sonra, Dişini fırçala

Temiz çocuk ol

Materyaller

Sağlığın korunması için gerekenlere ait resimler, kağıt kabak vazelin.

Sözcükler 

Kavramlar

Zıt:  temiz-kirli

Değerlendirme

Etkinliğimizde neler yaptık?

Tabak dışarı konulmadan önce nasıldı?

Tabak içeri alındıktan sonra üzerinde neler vardı?

Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız?

Çalışma sayfaları dağıtılarak yönergeleri açıklanır. “Resimdeki yanlışlıkları işaretleyelim. Kirli – Temiz deneyi yapalım. Her sıradaki kirli olan nesneleri işaretleyelim. Resimlere dikkatlice bakalım, İki resim arasındaki beş farkı bulalım”

 

Uyarlama