Çocuğu Yemek Yemeyen Anneler İçin 10 Öneri

0
672
cocugu yemek yemeyen annelere 10 öneri

Çocuğu Yemek Yemeyen Anneler İçin 10 Öneri

Yemek Zamanlarını Doğru Seçin

Çocuklar için yemek zamanları uykulu ya da yorgun olmadıkları zamandır. Çocuğunuzun uyanır uyanmaz yemek yemesini beklediğinizde sofrada büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çocukların uyku, banyo ya da oyun saatlerini ayarlarken yemek saatlerini mutlaka göz önünde bulundurun. Kendi programınıza göre de bu saatleri değiştirmeyin. Sürekli aynı zaman diliminde tekrarlanan bir eylemin alışkanlık haline gelmesi daha kolay olacaktır.

Eğlenceli Aktiviteler Yapın

Yemek öncesinde çocuklarla keyifli zaman geçirmek çocukların sofrada daha keyifli olmalarını ve daha zevkle yemek yemelerini sağlar. Çocukların ilgi alanına göre yemek öncesi aktiviteler belirlenebilir. Eğer çocuk mutfakta zaman geçirmekten ya da ebeveynlerine yardım etmek keyif alıyorsa sofra kurma gibi işlerde size yardımcı olmasını sağlayarak yemeğe olan isteğini arttırabilirsiniz.

İştah Kapatan Yiyeceklerden Uzak Durun

Yemek öncesinde ve ara öğünlerde çocuğunuzun iştahını kapatacak şekerli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun. Çocuklar sürekli şekerli gıdalar tüketmek isteseler de bu durum sadece bir alışkanlıktır. Doğduğu günden beri uslu olması ya da istenilen bir davranışı gerçekleştirmesi için şekerli besinler tüketmeyen bir çocuk için şekerli besin isteği çok daha az olacaktır. Çocukların gelişen alışkanlıkları vardır ve doğru şekilde yönlendirmek ebeveynlerin elindedir.

Israr Etmeyin

Çocukların yemekten uzaklaşmasının en önemli nedenlerinden birisi de yemek yemenin aile tarafından çok abartılmasıdır. Fazla ısrar, yediği her lokma için verilen bir ödül ya da tam tersi durumda ceza çocuğun yemekten uzaklaşmasına ve yemek yeme davranışının bozulmasına sebep olacaktır. Hiçbir zaman çok ısrarcı olmayın.

Sofrada Herkesin Hareketlerine Dikkat Edin

Çocuklar gelişim çağında çevrelerinden çok kolay bir şekilde etkilenirler. Çocuğun etrafındaki kişilerin sofraya gelmemesi, yemek seçmesi ya da yemekleri beğenmediklerini ifade etmeleri çocuğun model alabileceği davranışlar olduğu için bu tür davranışlardan uzak durulması gerekmektedir.

Televizyon Önünde Yemek Yemeye İzin Vermeyin

Yemek yesin de nasıl yerse yesin mantığı ile yola çıkan ebeveynler çocukların ilgisini çekecek bir uğraş bularak onlara bilinçsizce yemek yedirmenin doğru olduğunu düşünürler. Çocuklar dikkatleri dağılmayacak bir ortamda aile ile zaman geçirerek ve yemek sofrasında oturarak yemek yedikleri zaman doğru bir alışkanlık edinmiş olurlar ve bu durum sosyal becerilerine katkı sağlar.

Kendi Yemesine İzin Verin

Çatal kaşık kullanmak için yetişkin olmaya gerek yoktur. 1,5 – 2 yaşından sonra çocuklar yemek yerken çatal kaşık kullanabilirler. Çocuğun yemek yerken kendi özgür iradesini kullanabiliyor olması çok önemlidir. Kendi kararı ile yemek yemeyi seçen çocuğun yemek yeme alışkanlığı daha düzenli olacaktır.

Tepki Vermeyin

Yemeğini yemeyen çocuğa kesinlikle tepki vermeyin ya da ısrarcı olmayın. Yemek istemediğini belirttiyse yemek tabağını önünden alın ve kendi haline bırakın. Acıktığında ise çok istediği çikolatalı sütü vermek yerine yemekte önünden aldığınız tabağı yemesi için tekrar sofraya koyun. Yemeğini yememesi için ona izin vermeniz acıktığında istediğini yiyebileceği anlamına gelmez bunu aklınızdan çıkarmayın.

Yemek Süresine Dikkat Edin

Yemek yeme süresini ideal olarak ayarlayın. Ebeveynlerin işlerini yetiştirmek için çocukların hızlı yemek yemesini beklemesi yanlışsa çocuk yemeğini bitirsin diye saatlerce beklemek de bir o kadar yanlıştır. 20-45 dk arasında ideal bir süre belirleyin ve bu süre sonunda sofrayı toplayın.

İzin Verin

Sofrada çocuğun rahat olmasına izin verin. Dökmesi, dağıtması sorun olmamalı. Öğrenme ve gelişme çağında olan bir çocuğun mükemmel bir şekilde yemek yemesini beklememeli ve onun yerine yemeğini siz yedirmemelisiniz.