Babaların Okul Öncesi Eğitime Katılımını Arttıracak Proje

0
446

Babaların Okul Öncesi Eğitime Katılımını Arttıracak Proje

Babaların okul öncesi eğitime katılımını artıracak projesiyle fark yarattı.

Türkiye’de babaların okul öncesi eğitime katılımlarını artırmak için bir proje geliştiren Nurten Akkuş, fark yaratanlardan oldu.
nurten-akkus

Nurten Akkuş, “Baba Bana Bir Masal Anlat” projesi ile babaları da okul öncesi eğitime dahil etti. Akkuş, Türkiye’de babaların okul öncesi eğitime katılımlarını artırmak için geliştirdiği projesiyle fark yaratanlardan oldu.

Nurten Akkuş, Samsun Ayvacık Anaokulu’nda 7 yıldır idareci olarak görev yapıyor. Çocuklar için daha iyi bir gelecek kurabilmek hedefiyle “Baba Bana Bir Masal Anlat” Projesi’ni hayata geçiren Akkuş proje kapsamında, Ayvacık ilçesinde çocuğu anaokulunda okuyan babaları en az bir kere olacak şekilde belli bir takvime göre okula davet ediyor, onlara eğitimler ve baba-çocuk ilişkisi konulu seminerler veriyor. Babalar okulda çocuklarıyla birlikte masal okuma, drama sahneleme ve şarkı söyleme gibi faaliyetler gerçekleştiriyor. Sınıf içi aktiviteler ise her hafta başka bir çocuğun babası tarafından yürütülüyor.

BABA-ÇOCUK İLİŞKİSİNİ GELİŞTİRMEYE YARDIM EDİYOR

Nurten Akkuş’un hayata geçirdiği proje ile babalar eğitime katılmakla kalmıyor, aynı zamanda çocuğun öz güven duygusunu geliştirmesine de yardımcı oluyorlar.

Akkuş, projesiyle babaları ve çocukları kaynaştırarak babaların dünyasında, çocukların geleceğinde kocaman bir fark yarattı.

BABALARA OKULDA MASAL ANLATTIRDI, YILIN ÖĞRETMENİ SEÇİLDİ

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı yedinci sezonun üçüncü Fark Yaratan’ı Türkiye’de babaların okul öncesi eğitime katılımlarını artırmak için “Baba Bana Bir Masal Anlat” Projesi’ni geliştiren Nurten Akkuş oldu.

Göreve başladığı andan itibaren hayata geçirdiği Baba Bana Bir Masal Anlat, Empati Okulu ve Oyuncak Kumbarası projeleriyle ilham kaynağı olan Nurten Akkuş okul öncesi eğitimcileri tarafından örnek gösterildi. Samsun Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, 2015’te Eğitim Yönetimi Okul Geliştirme Merkezi (EDOG) kurucusu ve yöneticisi olan, aynı zamanda Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde görev yapan Doç. Dr. Mustafa Yavuz’un organize ettiği “Yılın Öğretmeni” anketinde “Yılın Öğretmeni ve İlham Veren Yöneticisi” seçildi.

Akkuş’un Marmara Üniversitesi tarafından incelenen projesi, Ulusal Okul Öncesi Eğitim Kongresi’nde sunularak diğer illerdeki okullara da örnek gösterildi. 2011 yılından beri devam eden proje 20 farklı ildeki anaokullarında da uygulanmaya başladı. Proje sayesinde her yıl yüzlerce baba okul öncesi eğitim sürecine katılarak çocukları ile sınıf içi çalışmalarda yer alıyor.