Araştırma: Okula Başlama Yaşı

0
42
Araştırma: Çocuklarınızın Başarılı Olmasını İstiyorsanız Okula Bir Yıl Geç Gönderin

Araştırma: Okula Başlama Yaşı

Anne ve babalar, çocuklarının eğitim hayatına başlaması için 1 yıl daha beklemesinin akademik açıdan fayda sağlayıp sağlayamayacağını tam olarak bilmiyor. Stanford’daki araştırmacılar bu konuya farklı bir açıdan yaklaştılar. Sınav sonuçlarından ziyade, sınıftaki en küçük ve en büyük çocuklar arasında yer almanın zihin sağlığı, disiplin ve öz denetimi ne şekilde etkilediğini araştırdılar.

Araştırmacı kişiler etkinin ölçülebilmesi için Danimarka’daki ilkokul öğrencilerinin deneyimleri üzerinde çalışmalar yaptılar. Çocuklar bu araştırmalar çerçevesinde okula gitme yaşları gelir gelmez okula gidenler ve bir yıl bekleyenler olarak iki ayrı gruba ayrıldılar. Anaokuluna bir yıl sonra giden çocukların okulda dikkatlerini daha fazla yoğunlaştırabildikleri ortaya çıktı. Ayrıca kendi akranlarına göre daha dikkat çekilebilir ölçüde yüksek öz denetime sahip oldukları da tespit edildi. Bu farklılıklar ilerleyen yıllarda da devam etti.

Thomas Dee adlı araştırmacı, “Çocukların okula bir yıl geç gitmesinin, 11 yaşındaki ortalama bir çocukta meydana gelebilecek dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sorunlarını %75 azaltabildiğini ortaya çıkarttık.” Açıklamasını yaptı.

Göreceli Yaş Etkisi mi?

Çocuk sahibi değilseniz ya da kendi ilkokul döneminizi tam olarak hatırlamıyorsanız bile bu araştırmalar sizler de bir şeyleri uyandırmış olmalıdır. Bu konu on yıl önce Malcolm Gladwell’in Outliers adlı kitabında da ele alınmıştı. Malcolm, Kanada Ulusal Hokey Ligi ile çalışırken, Ocak ve Şubat aylarında doğan oyuncuların sayısında bir anormallik olduğunu farketmiştir. Bunun sebebini araştıran Malcolm, Kanada’da genç hokey liglerinin en son 1 Ocak doğumlu çocukları takıma kaydettiğini öğrenmiştir.

Ocak ve Şubat ayında doğan çocuklar, kendi yaş gruplarındaki en büyük çocuklardı. Bu şekilde fiziksel olarak daha fazla gelişmiş ve daha olgun olabiliyorlardı. Fakat bu durum başka bir avantajı daha beraberinde getiriyordu. Gelişmiş olan psikolojileri, daha fazla hokey oynayabilmelerine ve antrenörlerini akranlarına göre daha dikkatli dinleyebilmelerine yol açıyordu. Bu sebeple, Ocak ve Şubat ayında doğan çocuklar takıma kabul ediliyordu.

Göreceli yaş etkisi adı verilen bu durum, okul hayatında da aynı şekilde yaşanabiliyor. Geçmiş dönemde yapılan araştırmalarda okula geç başlayan çocukların ve doğum günleri sınıf arkadaşlarına göre daha erken olan çocukların üniversiteye gitme oranlarının daha fazla olduğu ortaya çıkartılmıştı.

Çocuğunuzu Bir Yıl Bekletmeli misiniz?

Birleşik Devletler’de, anaokulu öğrencilerinin %30’luk kısmı ilkokula kasıtlı olarak bir yıl geç başlıyor. Yani anaokuluna beş yaşında değil, altı yaşındayken devam ediyorlar. Diğer senaryolarda bir değişiklik olmaması durumunda bu durum onlara avantaj sağlıyormuş gibi gözüküyor.

Daha çok varlıklı aileler çocuklarını okula bir yıl geç gönderiyorlar. Okula geç başlayan varlıklı çocukların öz denetimlerinin daha yüksek olması ve kendilerini daha ayrıcalıklı hissetmeleri de mümkün oluyor. Çocukların ekstra bir yıllık süreç içerisinde ne yapacakları da bir diğer merak konusu oluyor.

Araştırmacılar Danimarka’da anasınıfı öncesinin ücretsiz ve yaygın olduğunu söylüyorlar.
Amerika’da ise az şehirde bu duruma rastlayabiliyorsunuz. Her şeye rağmen çocuğunuzun doğum günü sınırda gözüküyor ise onları okula bir yıl geç göndermeniz size bu tür avantajlar sunabiliyor. Beş ve sekiz yaşları arasındaki çocuklarda ciddi bir gelişim farkı yer alıyor. Fazladan bir yıl uzatılmış bu süreç çocukların avantajlı duruma geçmesini sağlıyor. Yine de bu kararı almadan önce iyi düşünmeli ve çocuğunuzun geleceğinin de ne şekilde ilerlemesi gerektiğini detaylı bir biçimde ele almalısınız.