34 En Güzel Çocuk Şarkısı

0
171773

34 En Güzel Çocuk Şarkısı

Çocuk gelişimi alanında yapılan çalışmalarda anne ve babaların çocuklarına doğru müzikler dinletmesi sonucunda çocukların gelişimini desteklediği ortaya çıkmıştır. Anne karnında başlayan çocuk gelişimi çocuğun dünyaya gelmesi ile devam eder. Okul öncesi eğitim ise çocukların gelişim sürecinin en önemli kısmıdır. Bebeklik ve okul öncesi dönem olan ve genellikle 0-6 yaşa hitap eden müziklerin çocuk gelişiminde yeri son derece büyüktür. Çocukların ilgisini çekebilecek şarkı sözleri okul öncesi müzik eğitimi alınmasını sağlar.

Çocukların duyusal gelişimleri ses, görüntü, dokunma ve hareket şeklindeki alanlardaki uyaranlara tepki vermesi ile gerçekleşir. Çocuklar bu alanlara tepki verdikleri sürece gelişimlerini sürdürürler. Müzik aracılığı ile dans eden çocukların ince kas becerileri de harekete geçmeye başlar. Müzikte yer alan sözlerin ezberlenmesi uzun ve kısa süreli bellek alanlarının gelişmesini de sağlar. Bu sebeple, ebeveynler okul öncesi müzik etkinlikleri ve okul öncesi şarkıları ile çocuklarının gelişimlerini desteklerler.

Okul Öncesi Şarkıların Çocuk Gelişimine Katkıları Nelerdir?

Arkadaşlar, yardımlaşma, çalışkanlık, pozitif bir insan olma değeri gibi farklı konuları işleyen okul öncesi şarkıları aynı zamanda hayvanlar üzerine de yazılmaktadır. Böylelikle çocuklar bu alanlarda kendilerini erken yaşta geliştirmeye başlarlar. Okul öncesi şarkılar eğlenceli enstrümanlar ile çalınarak çocuklara sunulur. Bu durum müziğin öğrenilmesinin daha zevkli ve basit hale gelmesini sağlar. Yetişkinler için icra edilen müzikler daha çok zaman geçirme, eğlence ve duyguları dışa vurma gibi alanlara hitap ederken, çocuklar için icra edilen şarkılar tamamen bir eğitim ve öğretim aracıdır.

Okul öncesi çocuk şarkıları sesi bir eğitim aracı olarak ele alır. Çocuklara yaşamı idrak edebilme, yorumlama, yaratıcılık, düşünme ve eğitim sistemine hazırlama gibi konularda destek veren bu şarkılar çocukların ruhsal yapılarını da doğrudan etkiler. Çocuklardaki saldırganlık, güvensizlik, aşırı duygusallık ve gergin ruh hali gibi durumlar okul öncesi çocuk şarkıları sayesinde kontrol altına alınabilmektedir.

Çocuklar Okul Öncesi Şarkılar ile Yabancı Dil Öğrenmeye Yatkın Hale Gelebilir mi?

Okul öncesi müzik etkinliği örnekleri çocukların kişisel gelişimlerini destekler. Çocukların renkli dünyalarına hitap etmeyi başaran müzikler etkinlikler ile birleştiği zaman çocuklara erken yaşta müzik sevgisini aşılar. Hayal dünyasında müzik imgesini geliştiren çocuklar aynı zamanda ritim duygularını ve kulaklarını geliştirirler. Müziği seven her çocuk aynı zamanda yaşamı da daha yakından tanımaya başlar. Görsel ve işitsel algı gelişimine destek sağlayan müzikler ile çocuklar kendilerini daha iyi ifade etmeye başlayabilirler.

Çocukların okul öncesinde dinleyebileceği müzikler arasında yabancı dil şarkılar da mevcuttur. Okul öncesi İngilizce şarkılar çocukların eğitim hayatları başlamadan önce İngilizce diline yatkın olabilmelerini sağlar. Erken yaşta İngilizce müzikler dinleyen çocuklar okula başladıkları zaman İngilizce dersinde daha başarılı olurlar ve yabancı dil öğrenme konusunda diğer çocuklara göre daha başarılı olabilirler.

Eğitici ve Öğretici Okul Öncesi Çocuk Şarkıları Seçkisi

Sizler için bir araya getirdiğimiz okul öncesi 34 en güzel çocuk şarkısı seçkimizde aynı zamanda okul öncesi şarkı sözleri de yer almaktadır. Çocukların şarkıları daha iyi anlayabilmesi için düzenlediğimiz şarkı sözleri sayesinde çocuklarınızın müziğe yatkın olmasını sağlayabilir ve onların kişisel gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz. Okul öncesi şarkı sözleri arşiv bölümünde en beğenilen eğitici ve öğretici okul öncesi şarkıların sözleri bulunmaktadır. Çocuğunuzun okul öncesinde eğitime daha iyi hazırlanabilmesini istiyorsanız ve çocuğunuzun kişisel gelişimine müzik ile katkı sağlamak istiyorsanız her yaş grubuna uygun okul öncesi çocuk şarkılarına sizler de göz atabilirsiniz.

 1. Doğum Günü Çocuk Şarkısı
 2. Günaydın De Çocuk Şarkısı
 3. Kırmızı Balık Çocuk Şarkısı
 4. Ben Bir Küçük Çaydanlığım Çocuk Şarkısı
 5. Do-Re-Mi Notalar Çocuk Şarkısı
 6. Ninem Koca Gözlüklü Şarkılı Çocuk Oyunu
 7. Sıra Olalım Çocuk Şarkısı
 8. Tren Çocuk Şarkısı – Sesleri Taklit Etme Etkinliği
 9. Pazara Gidelim Bir Çiçek Alalım Çocuk Şarkısı
 10. Tembel Çocuk Kalksana Çocuk Şarkısı
 11. Çomar Çocuk Şarkısı
 12. Yıldızlar Çocuk Şarkısı
 13. Olur Mu Hiç Üç Kulak? – 3 Şarkı Bir Arada
 14. Köpeğim Benden Ne İster? – 3 Çocuk Şarkısı Bir Arada
 15. Anneni Babanı Seviyorsan Alkışla – Çocuk Şarkısı
 16. İşaret Dili Ile Çocuk Şarkısı
 17. Telefonun Delikleri – Çocuk Şarkısı
 18. Mutluysan Farkındaysan – Şarkılı Çocuk Oyunu
 19. Yerli Malı Çocuk Şarkısı
 20. Kumbara Çocuk Şarkısı
 21. Patates Adam – Çocuk Şarkısı
 22. Hamsi Oyunu – Dinlendirici Oyun
 23. Ellerim Tombik Tombik Çocuk Şarkısı
 24. PAZARA GİDELİM Çocuk Şarkısı
 25. PARMAKLAR Çocuk Şarkısı
 26. SAR MAKARAYI Çocuk Şarkısı
 27. A A Asma Tekerleme – Küçük Yaş Grubu
 28. Neyim Var Çocuk Şarkısı
 29. Küçük Tren Çocuk Şarkısı
 30. Denize Gidelim mi Çocuk Şarkısı

Ayrıca 40 En Güzel Parmak Oyunları sayfamıza da bakmanızı öneririz.